Masaż prostaty


Kompleksowy masaż prostaty

Już w starożytności masowanie prostaty uważane było za czynność wspomagającą męskie zdrowie seksualne. W dzisiejszych czasach Mężczyźni, którzy cierpią na choroby prostaty, takie jak zapalenie gruczołu krokowego, czy przerost prostaty, mogą pomóc sobie poprzez masaże, które niejednokrotnie wykonywane są przez lekarzy urologów.

W krajach Orientu od tysięcy lat znany jest fakt, iż kondycja mięśni krocza jest nie tylko niezbędna dla zdrowego funkcjonowania podstawy korpusu człowieka, lecz także kluczowa dla całego organizmu. Masaż prostaty traktuje się tam jako element profilaktyki zdrowotnej.Trend ten uznawany zaczyna być również w medycynie Zachodu.

Najnowsze badania potwierdzają, że masaż zapobiega chorobom prostaty, tj. przerostu gruczołu prostaty, a także bezpłodności u mężczyzn. Odkrycia orientalnej medycyny holistycznej znajdują zastosowanie w profilaktyce jako wspomaganie działania antybiotyków i ziołolecznictwa.

Jakie są zalety terapii masażu prostaty?

Uważa się, że masaż prostaty pomaga oczyścić kanał prostaty. Ten kanał biegnie pomiędzy prostatą a resztą układu  moczowego.  Masowanie może powodować spontaniczne wydzielanie płynu. Ta sekrecja może pomóc oczyścić ten kanał z jakichkolwiek płynów. To może pomóc w wyeliminowaniu wszelkich objawów.

Jakie zaburzenia może wyeliminować terapia masażu prostaty?

Większość badań , które potwierdzają przydatność masażu, przeprowadzono w małym procencie badanych. Z tego powodu niektórzy lekarze mogą nie wspierać stosowania masażu prostaty.

Jednak niektóre grupy mężczyzn mogą korzystać z masażu prostaty. Mężczyźni z następującymi dolegliwościami mogą odczuwać ulgę objawową podczas masażu prostaty:

Bolesny wytrysk

Terapia masażu może ułatwić blokowanie płynów w Twoim układzie. Te załamania mogą powodować dyskomfort lub ból podczas wytrysku. Masaż może je wyeliminować.

Zaburzenia erekcji

Przed dzisiejszymi bardziej nowoczesnymi opcjami leczenia mężczyźni stosowali terapię masażem i stymulację prostaty w leczeniu zaburzeń erekcji (ED – erectile dysfunction). Niektórzy mężczyźni nadal używają tego rodzaju terapii razem z innymi terapiami ED lub samodzielnie. Więcej głównych metod leczenia ED obejmują leki, pompy i implanty.

Przepływ moczu

Prostata otacza twoją cewkę moczową. W miarę jak obrzęk i stan zapalny w prostacie zwiększają się, prostata może zacząć zakłócać lub nawet odcinać przepływ moczu. Jeśli terapia masażem prostaty pomaga wyeliminować niektóre z obrzęków, przepływ moczu może się poprawić.

Zapalenie gruczołu krokowego

Zanim dostępne były antybiotyki i bardziej wyspecjalizowane terapie, podstawowym sposobem leczenia zapalenia gruczołu krokowego była terapia masująca. Teraz, gdy lekarze rozumieją nieco więcej informacji na temat mnogości zaburzeń, które składają się na rozpoznanie zapalenia gruczołu krokowego, leczenie stało się bardziej wyspecjalizowane.

Czy istnieje ryzyko związane z masażem prostaty?

Ryzyko

  1. Masowanie zbyt energicznie gruczołu krokowego może nasilić objawy.
  2. Nie powinieneś używać elektronicznych masażerów prostaty bez formalnego przeszkolenia.

Środowisko medyczne nie wspiera szeroko masażu prostaty. Nie wykazano, że jest bardziej pomocny niż typowe zabiegi. Jednak wielu mężczyzn znajduje ulgę, gdy korzystają z tej opcji leczenia samodzielnie lub z inną opcją leczenia. Zwykle mężczyźni mogą stosować zarówno terapię masażem, jak i antybiotyki.

Osoby wykonujące terapię masażem prostaty bez formalnego przeszkolenia mogą poważnie zaszkodzić układowi płciowemu. Masowanie prostaty zbyt energicznie lub ze zbyt dużą presją może nasilić objawy lub spowodować nowe problemy.

Nie należy korzystać z elektronicznego masażu prostaty bez szkolenia i instrukcji od lekarza. Obecnie dostępnych jest kilka elektronicznych masażerów. Wiele z nich jest sprzedawanych jako zabawki erotyczne. To dlatego, że stymulacja prostaty może być przyjemna dla niektórych mężczyzn.

PRZYGOTOWANIE

Jak przygotować się do masażu prostaty

Ponieważ ta praktyka nie jest szeroko wspierana w środowisku medycznym, znalezienie wykwalifikowanego terapeuty masażu prostaty może być trudne. Poproś lekarza o listę zaleceń.

Możesz również zadzwonić do lokalnego biura pomocy szpitalnej. Wiele z tych biur przechowuje informacje na temat certyfikowanych lekarzy w okolicy. Mogą być w stanie dostarczyć ci listę nazwisk.

NFZ nie pokrywa kosztów wizyty u terapeuty masażu prostaty.

CZEGO OCZEKIWAĆ

Czego można się spodziewać podczas masażu prostaty?

Masaż prostaty jest podobny do cyfrowego testu na odbytnicę (DRE). Urolodzy regularnie stosują DRE, aby sprawdzić prostatę pod kątem grudek, zmian lub innych oznak możliwego raka. Twój lekarz może wykonać DRE, aby uzyskać wyrażone wydzielanie gruczołu krokowego, które może być dalej badane pod kątem objawów zapalenia gruczołu krokowego, infekcji lub innych zaburzeń.

Podczas masażu prostaty osoba wykonująca masaż włoży palec w rękawiczce, nasmarowany palcem do odbytu. Delikatnie naciskają lub masują prostatę przez kilka minut. Jeśli ten masaż jest bolesny, poinformuj osobę wykonującą masaż. Masaż może być niewygodny przez kilka chwil, ale nie powinien być bolesny.

Częstotliwość wykonywania masażu prostaty zależy od Ciebie i Twojego specjalisty. Możesz spodziewać się udziału w kilku sesjach każdego tygodnia przez co najmniej miesiąc. Wtedy możesz zmniejszyć liczbę wizyt.

PERSPEKTYWY

Dolna linia

Zanim spróbujesz tej terapii, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czego możesz się spodziewać. W większości przypadków będziesz musiał zaplanować wiele sesji masażu prostaty na kilka tygodni do kilku miesięcy. Jedna sesja rzadko pomaga w większości warunków.

Możesz zauważyć chwilową ulgę od objawów. Mogą one powrócić za kilka godzin lub dni. Po kolejnej sesji masażu objawy mogą ponownie zniknąć. Kiedy przechodzisz więcej masaży, symptomy mogą przestać wracać tak szybko. Ostatecznie celem jest całkowite wyeliminowanie objawów i oznak problemu.

Aktualne odkrycia naukowe nie popierają szeroko stosowania masażu prostaty przez długi czas. Jeśli twoje problemy nie ustępują po kilku tygodniach masażu, lekarz może zaproponować mocniejsze opcje leczenia.

Ankieta

Kwestionariusz Międzynarodowej Skali Punktowej Objawów Towarzyszących Chorobom Prostaty (IPSS)

Wypełnij ankietę i zapisz ilość punktów, sprawdź swoje wyniki poniżej tabeli.